Ćwiczenia gruzowiskowe w Malczycach

W dniach 27-30 czerwca 2024, na terenie nieczynnej fabryki celulozy w Malczycach na Dolnym Śląsku odbyło się VIII Ogólnopolskie Zgrupowanie Systemu Ratownictwa PCK .

Ponad 120 ratowników PCK oraz przyjaciół i obserwatorów z dolnośląskich OSP, a także ze stowarzyszeń Czerwonego Krzyża z Hiszpanii, Litwy, Niemiec i USA, przez 3 dni dzieliło się doświadczeniami oraz doskonaliło umiejętności pracy w warunkach katastrofy budowlanej.

Założeniem ćwiczeń było doskonalenie technik działania na obszarze katastrofy budowlanej, w tym w szczególności technik dotarcia do poszkodowanych, udzielania im pomocy oraz wydobycia i ewakuacji.

Uczestnicy brali udział w warsztatach szkoleniowych oraz 2 cyklach symulacyjnych, odbywających się zarówno w dzień, jak i w warunkach nocnych. Taki model pozwolił na systematyczne wdrażanie ratowników, w coraz trudniejsze technicznie i organizacyjnie działania, gdzie zaczynając od warsztatów, uczestnicy mogli pod okiem rozjemców zapoznać się z podstawowym sprzętem ratowniczym wykorzystywanym do udzielania pomocy na terenie gruzowiskowym oraz metodami i technikami ewakuacji, a następnie wykorzystywać te umiejętności w kolejnych epizodach.
Dzięki temu rozwiązaniu możemy wykorzystać charakterystykę obiektów na których ćwiczymy tak, żeby kłaść nacisk głównie na aspekt rozwijania umiejętności stosowania rozwiązań niestandardowych, kierowania małymi zespołami oraz zarządzania dużą (przekraczającą 100 osób) grupą ratowników działających równocześnie na rozległym obszarze.

W tym roku poszerzyliśmy dodatkowo zadania warsztatowe o kierowane stricte do personelu medycznego, tworząc tzw. „pętlę medyczną”. Tam nasi medycy i studenci kierunków medycznych mogli, oprócz doskonalenia umiejętności pracy w obszarze gruzowiskowym, wykorzystać również swoje umiejętności zawodowe stosując, na odpowiednio przygotowanych stacjach zadaniowych, dopasowaną do stanu poszkodowanych farmakoterapię i medyczne czynności ratunkowe.
Po tym cyklu wiemy, że taki model się sprawdza i został bardzo pozytywnie odebrany przez uczestników, dlatego po wprowadzeniu pewnych usprawnień, na pewno będziemy chcieli w kolejnych latach kontynuować i rozwijać ten element szkoleniowy.

Dodatkową niespodzianką jaka czekała na ratowników była symulacja nocna, która zamiast (jak co roku) odbywać się na terenie Malczyc, tym razem została zorganizowana w centrum handlowym. Dziękujemy Develii (Develia Vita w domu), właścicielowi obiektu, za jego udostępnienie.
Scenariusz przewidywał działania ratownicze na dużą skalę na terenie obiektu handlowego gdzie doszło do strzelaniny, w której ucierpiało ponad 40 osób. Dużym wyzwaniem była wielkość obiektu, który miał w sumie 15 kondygnacji do przeszukania. W tym epizodzie brało udział ponad ❗1️⃣5️⃣0️⃣❗ ratowników wraz z kilkudziesięcioma psami poszukiwawczo-ratowniczymi.

Jako organizator dziękujemy wszystkim za doskonałą atmosferę, duże zaangażowanie, ciężką pracę i przede wszystkim mega liczną obecność. To utwierdza nas w przekonaniu, ze warto organizować dla Was takie ćwiczenia.

Grupa Ratownictwa PCK Bielsko-Biała
GR PCK Czechowice – Dz.
Grupa Ratownictwa PCK Kielce
Grupa Ratownictwa PCK Kraków
Grupa Ratownictwa PCK Koszalin
Grupa Ratownictwa PCK Ostrowiec Św.
Grupa Ratownictwa PCK Przemyśl
Grupa Ratownictwa PCK Poznań
Grupa Ratownictwa PCK Sandomierz
Grupa Ratownictwa PCK Warszawa
Grupa Ratownictwa PCK Zabrze
Grupa Ratownictwa Medycznego PCK Bydgoszcz
Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Wałbrzych
Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Siechnice
OSP Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu
Wodna Służba Ratownicza
Lietuvos Raudonasis Kryžius / Lithuanian Red Cross🇱🇹
Deutsches Rotes Kreuz🇩🇪
Cruz Roja Española🇪🇸
American Red Cross🇺🇲

Comments are Closed