Ćwiczenia we Wrocławskich Zakładach Spirytusowych

12.05.2005 ratownicy GRM wzięli udział w organizowanych przez Komendę Miejską Straży Pożarnej ćwiczeniach na terenie wrocławskiej Kompanii Spirytusowej.

Wg scenariusza ćwiczeń jeden ze zbiorników spirytusu, o pojemności blisko 850 tys. litrów, został zaatakowany przez terrorystów i zaczął płonąć. Równocześnie kierowca przejeżdżającej obok cysterny stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w pobliski budynek. Stojące obok zbiorniki, zawierające łącznie kilka milionów litrów alkoholu, również były zagrożone wybuchem. Natychmiast zawyły syreny alarmowe; pracownicy zakładu zostali szybko i sprawnie ewakuowani poza teren zagrożony. Po kilku minutach na miejscu zdarzenia pojawiły się jednostki PSP oraz karetka GRM PCK. Strażacy rozwinęli sprzęt i zaczęli gasić płonący zbiornik oraz zabezpieczać zbiorniki grożące eksplozją. W tym czasie ratownicy PCK zajęli się poszkodowanym kierowcą cysterny. W czasie akcji gaśniczej zaczadzeniu uległ jeden ze strażaków – nim zajął się zespół karetki pogotowia.

Ćwiczenia tego typu odbywają się kilka razy w roku. Na mocy porozumienia z Państwową Strażą Pożarną uczestniczy w nich także nasza Grupa. Ich cel jest dwojaki: po pierwsze każda ze Służb szkoli się w działaniu w nietypowych i niebezpiecznych okolicznościach, i po drugie wszystkie Służby uczą się skoordynowanego współdziałania – dla zwiększonego bezpieczeństwa osób uczestniczących w akcji i potencjalnych poszkodowanych. W tym przypadku oba cele zostały osiągnięte: ćwiczyliśmy bezpiecznie i skutecznie.

Comments are Closed