Międzynarodowe ćwiczenia ratownicze – Winnica (Ukraina)

W dniach 6-10. czerwca, nasi ratownicy mieli okazję wziąć udział w międzynarodowych ćwiczeniach ratowniczych na terenie obwodu Winnickiego w Ukrainie.


Dzięki wieloletniej, bliskiej współpracy, nasza Grupa została poproszona o uzupełnienie, jako komponent medyczny, kontyngentu Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Wałbrzych, która blisko współpracuje ze strażakami z obwodów: Winnickiego, Iwano-Frankiwskiego, Tarnopolskiego i Lwowskiego. Dodatkowo przed granicą z Ukrainą dołączyli do nas koledzy z Grupa Ratownictwa PCK Przemyśl.

Ćwiczenia miały na celu doskonalenie procedur i wymianę doświadczeń między stroną ukraińską i polską na wypadek działań na terenie katastrofy budowlanej. W tym przypadku scenariusz zakładał uderzenie rakiety w obiekt o masowym przebywaniu ludności, a naszym zadaniem było rozłożenie i praca w Polowym Punkcie Medycznym.

W celu lepszej wymiany doświadczeń, do pracy w PPM zaprosiliśmy kolegów z pogotowia ratunkowego z Winnicy, a kilku naszych ratowników dołączyło do zespołów pracujących przy dotarciu, wydobyciu i ewakuacji poszkodowanych z obiektu.

W ćwiczeniach brało udział ponad 1️⃣0️⃣0️⃣ ratowników z kilkunastu specjalistycznych jednostek ukraińskiej straży pożarnej.

Spotkanie i czas spędzony z kolegami z Ukrainy był unikalną okazją i możliwością zapoznania się z aktualnie obowiązującymi na tym terenie procedurami ratowniczymi i schematami postępowania, ale również możliwością odnowienia znajomości ze strażakami z Ukrainy, których poznaliśmy pod koniec poprzedniego roku, kiedy uczestniczyli w ćwiczeniach o podobnym charakterze w Wałbrzychu.

Jeszcze raz dziękujemy GPR OSP Wałbrzych za zaproszenie i zaufanie, które traktujemy jako docenienie kilkunastu lat rozwijania naszych kompetencji w obszarze ratownictwa specjalistycznego!

Zdjęcia: facebook

Головне управління ДСНС України у Вінницькій області

Comments are Closed