Poszukiwania osób zaginionych

poszukiwania w terenie

Jednym z głównych obszarów naszej działalności jest wsparcie poszukiwań osób zaginionych w terenie.

Nasi ratownicy dzięki odpowiedniemu wyszkoleniu są przygotowani zarówno do samodzielnego prowadzenia poszukiwań w wyznaczonych sektorach jak i wsparcia innych jednostek poprzez nawigowanie zespołów typu: pies-przewodnik lub tyralier.

Od 2013 roku blisko współpracujemy z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji, czego efektem były m.in. wielokrotne wspólne ćwiczenia terenowe oraz współudział w prowadzonym w 2014 roku cyklu czterech całotygodniowych szkoleń dla funkcjonariuszy Policji z całego kraju, które realizowaliśmy wspólnie z Dolnośląską Grupą Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP Siechnice..

Posiadamy 7 urządzeń do nawigacji GPSMaps firmy Garmin, które pozwalają na skuteczne prowadzenie poszukiwań np. metodą „szybkich trójek” przez ponad 20 ratowników w siedmiu różnych sektorach równocześnie.

W 2014 roku przeprowadziliśmy gruntowne  zmiany naszej floty samochodowej dobierając ich typ głównie z myślą wsparcia poszukiwań.

Dzięki temu w oparciu o samochód Ford Transit (2014) jesteśmy w stanie zapewnić zaplecze dowodzenia i łączności, a specjalnie przygotowany Ford Ranger (2014) z napędem 4×4 jest w stanie patrolować teren poszukiwań oraz dowozić ratowników do sektorów w szczególnie trudno dostępnych miejscach.

Odpowiednie wyposażenie pozwala nam również wesprzeć zabezpieczenie logistyczne akcji poszukiwawczej. Korzystając z namiotu pneumatycznego z oświetleniem i dostępem do energii elektrycznej możemy zbudować stacjonarny sztab akcji w dowolnym miejscu rejonu poszukiwań. Sztab taki może być dodatkowo ogrzewany za pomocą nagrzewnicy. Jest to szczególnie istotne podczas prowadzenia poszukiwań w zimie i przy opadach deszczu.